top of page

Svea Gymnasium öppnar!

Upptäck skolan, träffa oss och hämta din antagningspresent! 3 augusti öppnar Svea Gymnasium Sollentuna Stockholm för den som vill upptäcka: Antagen, nyfiken på att söka, familj eller kompis.

Nu närmar sig skolstart med stora steg och Svea Gymnasium finputsas efter renoveringen. Lärarna är på semester och laddar på med ny energi inför hösten, rektor och administrationen arbetar och förbereder inför skolstart.

Kl. 15-17 torsdagen den 3 augusti slår dörrarna upp för första gången och vi hoppas få träffa så många av er som möjligt där. Antagna, föräldrar, syskon, kompisar och även dig som är nyfiken på att ändra ditt gymnasieval till oss! För de som blivit antagna har vi en välkomstpresent som kan hämtas denna dag! Som tack för att ni har sökt till Svea Gymnasium, och som gör er redo för den svenska hösten.


För er andra finns det fika, musik och härligt häng i våra nya lokaler!


Är det några frågor eller funderingar, mejla oss på: info@sveagymnasium.se


Vi önskar dig en fortsatt härlig sommar och ser fram emot att träffas den 3 augusti!

Publicerings datum

3 augusti 2023

Lästid

2 min

Dela

Svea Gymnasium öppnar!
Är du en innovativ lärare?
Vinn ett sommarjobb som content creator på Svea Gymnasium!
Tävling: Vem är Svea Gymnasiums nästa entreprenör? Vinst på 30 000kr!

Fler nyheter

bottom of page